Proljetno puštanje u pogon
Kod punjenja sustava vodom potrebno je paziti da se cjevovod puni polako. U cijevima je zrak koji je stlačiv i naglo puštanje vode može stvoriti prekomjeran pritisak u instalaciji i oštetiti uređaje. Preko vijjka za ručno aktiviranje ili zakretanjem solenoida na ventilu u ON položaj otvorite ručno elektroventil ventil jedne zone, poželjno najudaljenije od glavnog ventila.
- Polako otvarajte glavni ventil instalacije dok se na pop-up raspršivače zone ne istisne zrak iz cijevi.
- Otvarajte jedan po jedan elektroventil u sustavu dok se cjevovod potpuno ne napuni vodom i iz njega iziđe sav zrak.
- Provjerite pritisak u sustavu kako bi osigurali da uređaji rade unutar predviđenog radnog raspona.
- Pregledajte uređaje na svakoj zoni i provjerite postoje li kakva curenja ili oštećenja.
- Podesite kuteve na pop-up raspršivačima i provjerite da su svi raspršivači u razini zemlje ili par milimetara ispod razine tla. Uređaji koji vire iz zemlje vjerojatno će biti oštećeni pri košnji travnjaka.
- Pregledajte instalacije navodnjavanja kap po kap i mikro navodnjavanja i provjerite da su emiteri na mjestima gdje trebaju biti i da nema curenja.
- Provjerite postavke datuma i vremena na programatoru i prekontrolirajte postavke za svaku od zona. Vaš programator trebao bi biti podešen na način da vremena rada pop-up raspršivača za travnjake odgovaraju količini od oko 5 mm odnosno 5 l/m2 što odgovara uobičajenoj potrebi vode travnjaka u našoj klimatskoj zoni u ljetnom razdoblju.
- Ovisno o tome kojeg datuma ste pokrenuli sustav navodnjavanja sezonsko podešenje navodnjavanja na programatoru postavite na 30 do 50% od ljetnog referentnog ciklusa. S dolaskom toplijih dana polako povećavajte ciklus navodnjavanja prateći stanje travnjaka i drugih biljaka.